USG Ciąży 2D, 3D i 4D

 

Specjalizacje

USG ciąży 2D, USG 3D i USG 4D to zestaw badań pozwalający na jednoczesną ocenę dobrostanu zarówno matki, jak i płodu.

Badanie dwuwymiarowe – USG 2D to podstawowa część badania u kobiety ciężarnej. Pomimo, że dla przyszłej mamy często obrazy nie są atrakcyjne, lekarzowi pozwalają jednak dokonać precyzyjnej i wszechstronnej oceny ciąży. W badaniu 2D obserwujemy przekrój wnętrza macicy i zarys ciała płodu wraz z obrazem jego narządów, tak jak przy prześwietleniu. Badanie umożliwia ocenę wielkości i kształtu różnych części ciała płodu, struktur anatomicznych i łożyska, jak również ocenę przepływu krwi.

Badanie USG 3D dzięki nowoczesnej technologii umożliwia trójwymiarową rekonstrukcję płodu i wnętrza macicy. Uzyskuje się wtedy piękny, wyraźny obraz dziecka, na którym przyszła Mama może po raz pierwszy zobaczyć wyraźnie swoje maleństwo.

Rozwój i precyzja badania trójwymiarowego wykonanego na wysokiej jakości aparacie USG, a takim dysponujemy w ADAD SCM Warszawa Praga, pozwala nie tylko cieszyć się z pięknych obrazów dziecka, ale przede wszystkim pozwala na wykonywanie zaawansowanej diagnostyki prenatalnej (wykrywanie subtelnych nieprawidłowości budowy zewnętrznej płodu).

 

Badanie 4D to obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym, umożliwiające obserwację ruchów płodu, pracy serca.  Badanie USG 4D jest stosunkowo nową techniką obrazowania i tylko najnowocześniejsze aparaty USG dysponują oprogramowaniem umożliwiających uzyskanie takich animacji. Badanie dostarcza wielu informacji klinicznych, które nie są dostępne w trakcie rutynowego badania  USG  2D . Zakres wskazań do badań USG 3D i USG 4D systematycznie się powiększa. Badania takie umożliwiają pokazanie Rodzicom  jak wygląda ich maleństwo, jak się porusza, uśmiecha czy macha rączkami.

 

Najlepszym czasem do wykonywania badania USG 3D lub USG 4D jest okres między 26 a 32 tygodniem ciąży, chociaż aparaty USG najwyższej klasy pozwalają na uwidocznienie płodu nawet w najwcześniejszym etapie trwania ciąży. W ADAD SCM Warszawa Praga dysponujemy aparatem najwyższej klasy Voluson E8.