EKG jest zapisem elektrycznej aktywności serca oraz stanu ukrwienia mięśnia serca , przy pomocy elektrod zamocowanych na skórze klatki piersiowej i kończynach. Wskazaniem do badania są dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, uczucie nierównej pracy serca, kołatanie serca, omdlenia, duszność, łatwe męczenie się, przebyte groźne incydenty kardiologiczne, nadciśnienie tętnicze, planowa kontrola u pacjentów leczonych lekami nasercowymi, badania okresowe i profilaktyczne.
Cel badania:
Badanie EKG pozwala na ocenę rytmu i częstości pracy serca, w związku z tym pozwala na rozpoznanie zaburzeń rytmu i przewodzenia . Ważnym elementem oceny badania EKG jest obraz ukrwienia mięśnia serca: wykrycie świeżego lub przetrwałego niedokrwienia mięśnia sercowego oraz rozpoznanie zawału serca.
Przygotowanie do badania:
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a także u kobiet w ciąży. EKG jest badaniem bezbolesnym, może być powtarzane wielokrotnie. Wynik badania EKG sporządzany jest w postaci graficznego wykresu, konieczna jest jego interpretacja przez lekarza.